Co należy wiedzieć o druku papierów sublimacyjnych?
Sublimacja to technika druku, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Wyróżnia się ona na tle innych technik druku, ponieważ pozwala na uzyskanie trwałych i wyraźnych wzorów na różnych podłożach poliestrowych. Drukowanie papierów sublimacyjnych to proces, który wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia drukarza. W artykule omówimy kluczowe aspekty oraz kwestie związane z drukiem w przestrzeni kolorystycznej CMYK.
Papier sublimacyjny i prasa do wgrzewania
Dobór odpowiedniego papieru sublimacyjnego jest kluczowy dla uzyskania optymalnych efektów na różnych produktach. Papier sublimacyjny może być wykorzystywany do różnych celów, takich jak odzież, taśmy, wszywki czy ceramika. To właśnie wybór między innymi odpowiedniego papieru wpływa na jakość wydruku i jego trwałość.
Następnym aspektem do rozważenia jest rodzaj prasy, na której będzie wgrzewana grafika. Prasy do druku sublimacyjnego dzielą się na płaskie i rolowe. Prasy płaskie są zazwyczaj wykorzystywane do małych nakładów, do trudnych podłoży (kafle ceramiczne, szkło, metal, drewno) lub tkanin wymagających dodatkowej dekatyzacji, jak np. ortalion. Prasy rolowe natomiast służą do drukowania na materiałach tekstylnych z roli o szerokości powyżej 1600 mm, różnego rodzaju taśmach (smycze reklamowe, wszywki do odzieży, guma szelkowa) i generalnie do większych nakładów. Ważne jest więc odpowiednie dobranie prasy do potrzeb, powierzchni zadruku oraz nakładu.
Rozdzielczość i paleta kolorystyczna
Druk papierów sublimacyjnych realizowany jest najczęściej w przestrzeni kolorystycznej CMYK, czyli przy użyciu czterech podstawowych kolorów (cyan, magenta, yellow i black). Aby uzyskać wysoką jakość druku, konieczne jest przygotowanie wzorów w minimalnej rozdzielczości 300 dpi. Wzory powinny być przygotowywane w dowolnym programie graficznym, a czcionki zamienione na krzywe, by uniknąć problemów z ich kompatybilnością w procesie druku.
Kolejnym ważnym elementem procesu druku jest wykorzystanie specjalnego RIP-a (Raster Image Processor), czyli programu do druku działającego jako oprogramowanie sterujące dla plotera. Dzięki odpowiednio skalibrowanym profilom do druku RIP potrafi dobrać najlepszą kombinację ilości użytych atramentów, aby uzyskać pożądany efekt. Odpowiednie ustawienia RIP-a pozwolą na osiągnięcie na przykład: głębokiej czerni, kolorów zgodnych z paletą Pantone, a nawet imitacji złota czy kolorów fluo.